Slováci investujú, aby si zabezpečili dôstojný dôchodok.

Slováci sa v súčasnosti obávajú o svoj budúci dôchodok. Štátny penzijný systém je kvôli starnutiu populácie neudržateľný. Hroziaca dôchodková kríza núti ľudí, aby si na budúcnosť šetrili sami. Mnohí Slováci preto sporia v druhom a treťom dôchodkovom pilieri, no najväčšiu istotu prináša práve štvrtý pilier- vlastné investície.

Slováci starnú a na dôchodky nemá kto pracovať

Demografický vývoj na Slovensku vyvoláva obavy o budúcnosť dôchodkového systému. Kým v roku 2006, na jedného penzistu pracovali šiesti Slováci, v roku 2050 to už nebudú ani dvaja. Počet dôchodcov stúpa závratným tempom, zatiaľ čo počet pracujúcich neúprosne klesá. Slovenská populácia starne. Do Sociálnej poisťovne zamestnaní Slováci odvádzajú oveľa menej peňazí, než inštitúcia vypláca na dôchodky. Dôkazom toho je približne trojmiliardová strata Sociálnej poisťovne. V ďalších rokoch sa bude táto priepasť medzi počtom seniorov a ľudí v produktívnom veku ešte viac prehlbovať. Slováci veľmi dobre chápu, že štátny dôchodkový systém kolabuje a preto si na penziu sporia aj v ďalších pilieroch. Mnohí práve kvôli príjmu na penziu investujú.

Sporenie v základných dôchodkových pilieroch nestačí

Sporenie v druhom a tretom pilieri sa Slovákom v minulom roku vyplatilo. Konzervatívne dlhopisové fondy druhého piliera síce priniesli zhodnotenie len od dvoch do štyroch percent, no v indexových a akciových fondoch sa mohli sporitelia v roku 2024 radovať z výnosov vo výške 17 až 28 percent. Podobne to vyzeralo aj fondoch tretieho piliera. Konzervatívne zarobili od 3,26 do 4,26 percent a tie indexové dosiahli výnosy v rozpätí od 15 do 20 %.

Slováci majú o sporenie na dôchodok stále väčší záujem. Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností vysvetlil:

„Čoraz viac ľudí si totiž uvedomuje, že je potrebné zabezpečiť si doplnkový príjem v starobe. Doplnkové dôchodkové sporenie je práve tou časťou dôchodku, ktorá pomôže prežiť dôchodok dôstojnejšie a na lepšej úrovni.“

Systém troch dôchodkových pilierov Slováci využívajú naplno. No vyskytuje sa v ňom aj niekoľko zásadných problémov, kvôli ktorým je vhodné zvážiť aj štvrtý pilier a teda investovanie.

Druhý pilier síce v minulom roku priniesol slušné zhodnotenie úspor, no zároveň sporitelia narazili na kritický problém. Vláda na druhý pilier siahla a znížila príspevky, ktoré doň putujú z 5,5 na 4 percentá. Peniaze, ktoré si Slováci posielali priamo na svoj dôchodkový účet, vláda presmerovala do Sociálnej poisťovne a tým ich pripravila o možnosť zhodnotenia svojich úspor. Vynárajú sa dokonca obavy, že vláda do druhého piliera zasiahne znova a opäť zníži príspevky. Upozornil na to odborník na dane a odvody, a bývali minister Jozef Mihál na sociálnej sieti.

Tretí pilier prináša väčšiu istotu, pretože sporitelia doň prispievajú mimo odvodového systému. Je lákavý kvôli daňovým úľavám a jeho atraktivitu znásobujú aj príspevky od zamestnávateľov. Jeho nevýhodou je to, že nasporené peniaze si Slováci nemôžu vybrať len tak na požiadanie, na rozdiel od majetku, ktorý majú umiestnený vo vlastných investíciách.

Vlastné investície sú najistejším spôsobom zabezpečenia sa na dôchodok

Kvôli neistote v dôchodkovom systéme Slováci čoraz častejšie siahajú po vlastných investíciách. Štvrtý pilier im dáva absolútnu kontrolu nad svojimi peniazmi a zároveň slúži ako ochrana pred infláciou. Medzi najobľúbenejšie investičné nástroje patrí aj zlato, ktorého hodnota v roku 2024 dosiahla rekordné historické maximum.

Zlato je univerzálnym uchovávateľom hodnoty už tisícročia. Na rozdiel od papierových peňazí nepodlieha inflácii a jeho hodnota v čase rastie. Za posledných 20 rokov sa cena zlata zvýšila o viac ako 400 %. Tento drahý kov je považovaný za bezpečný prístav v časoch krízy a neistoty. Je tak ideálnym nástrojom na investovanie do vlastnej budúcnosti.

Výhodou zlata je aj jeho likvidita. V prípade potreby ho môžete jednoducho predať. Nie je viazané na žiadny štát ani menu, a preto nepodlieha politickým rizikám ako napríklad druhý pilier. Zlato je hmotným aktívom, ktoré si zachováva svoju hodnotu bez ohľadu na ekonomickú situáciu či stav finančných trhov.

Slováci v posledných rokoch prejavujú čoraz väčší záujem aj o takzvané digitálne zlato. Bitcoin, najznámejšia kryptomena, zaznamenal v roku 2024 prudký nárast hodnoty po schválení spotových ETF fondov. Jeho cena prekročila hranicu 100 000 dolárov. Napriek vysokým výnosom sú však kryptomeny považované za rizikovejšiu investíciu kvôli svojej extrémne vysokej volatilite.

Vzhľadom na neudržateľnosť súčasného dôchodkového systému a jeho možný kolaps v budúcnosti sa vlastné investície javia ako najlepšia voľba zabezpečenia sa na dôchodok. Kým druhý pilier je ohrozený politickými zásahmi a tretí pilier neumožňuje voľne disponovať s peniazmi, zlato predstavuje stabilnú a likvidnú investíciu. Tento drahý kov už tisícročia odoláva inflácii, politickým krízam aj ekonomickým otrasom. V čase, keď sa pomer pracujúcich a dôchodcov drasticky znižuje a Sociálna poisťovňa vykazuje miliardové straty, zlato zostáva spoľahlivým uchovávateľom hodnoty, ktorý Slovákom poskytuje istotu dôstojného života v dôchodkovom veku.

 

Upozornenie: Video alebo článok nie je finančnou radou alebo odporúčaním. Je to náš názor na veci okolo nás. Náš názor na peniaze, banky, zlato, akcie a iné finančné témy je výsledkom dlhodobého vzdelania a skúsenosti, ale nie sme najmúdrejší na svete a nepoznáme budúcnosť. Preto prosíme použite pri každej informácií alebo názore, ktoré získate z médií, zdravý sedliacky rozum a zvážte, či sú tieto informácie vhodné pre vás. Ak si nie ste istí, poraďte sa s viacerými odborníkmi z rôznych oblastí financií, rovnako sú naši zamestnanci v pre poradenstvo k dispozícií pre vás.

Každé investovanie alebo nákup investičného zlata a striebra je rizikové a ceny zlata a striebra môžu aj klesať. Aj keď nákup investičného zlata a striebra by nemala byť v prvom rade investícia za účelom zisku.

autor článku

Nikola Litvinová

Tím Goldsafe - naši spolupracovníci Vám prinášajú aktuálne témy z oblasti drahých kovov, fungovania peňazí, bankovníctva a iných tém z oblasti ekonomiky, ktoré s drahými kovmi a majetkom súvisia. Prinášame aj potrehy a zaujimavosti, ktoré sú časťou ekonómov považované za kontroverzné a o ktorých sa málo hovorí. 

Aktualizujeme ceny