V posledných dňoch sme s napätím sledovali padajúce domino v bankovom sektore. Investori zbystrili svoju pozornosť už pri krachu banky Silvergate, ktorá padla ako prvá. No po bankrote Silicon Valley Bank, jednej z najväčších bánk v USA, už na trhoch nastala značná panika.
Bankrot Silicon Valley Bank je najväčším kolapsom banky od veľkej finančnej krízy v roku 2008. Aby toho nebolo málo, následne na to ohlásila svoj krach aj tretia banka Signature Bank. Americké vládne orgány museli zasiahnuť, aby zabránili zrúteniu celého bankového sektora. Aktuálne sa už banková kríza z USA prelieva aj do Európy, švajčiarska banka Credit Suisse má dnes obrovské problémy.
Ako na krachy bánk reaguje zlato?
Pod ťarchou týchto znepokojivých udalostí, našli investori svoj bezpečný prístav v zlate. Cena zlata počas týchto turbulentných udalostí stúpla až o 7%, a to v priebehu len jedného týždňa. Vymazala tak celý svoj predchádzajúci pokles, ktorý trval počas mesiaca február.
Zdroj: TraidingView
Zlato by vo svojom rastúcom trende mohlo pokračovať aj naďalej, keďže problém v bankovom sektore bol vyriešený len dočasne. Regulačné orgány USA ubezpečili trhy, že investori o vklady v skrachovaných bankách neprídu. No otázkou je, koľko bánk dokáže americká vláda takto vykúpiť? Aké rozmery ešte naberie táto mimoriadne vážna banková kríza? Práve v časoch najväčšej neistoty bolo vždy zlato považované za to najbezpečnejšie aktívum.
Čo môžeme očakávať ďalej
Vývoj posledných udalostí môže významne ovplyvniť blížiace sa zasadnutie Federálneho rezervného fondu USA, ktoré rozhodne o tom, ako sa budú ďalej vyvíjať úrokové sadzby. V prípade, že FED bude ďalej pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, bankový systém bude ešte viac zraniteľný. No ak federálna banka poľaví, a úroky zostanú nezmenené, inflácia sa môže vymknúť kontrole.
Čaká nás veľmi zaujímavé obdobie. Keďže je nemožné predikovať, ako táto situácia dopadne, je rozumné pre svoje investície voliť bezpečnejšie formy aktív.