Európske banky už na trhu spozorovali prvé vážne problémy

V obave o narušenie stability bankového sektora, plánujú znížiť objem financovania tejto oblasti. Európska centrálna banka ešte neuvažuje o znižovaní úrokových sadzieb. Tlak na dlžníkov bude silný aj v priebehu nasledujúceho obdobia a banky sa preto obávajú strát z nesplatených úverov, ktoré by mohli ohroziť viaceré oblasti finančného systému.

Európsky orgán pre bankovníctvo (EBA) vykonal prieskum, v ktorom zistil, že vysoký počet európskych bánk vníma situáciu v oblasti komerčných nehnuteľností veľmi negatívne, ako informoval Kryptomagazín na základe správy od TASR. Podľa EBA až tri štvrtiny bánk plánujú znížiť alebo aspoň zachovať na rovnakej úrovni objem kapitálu, ktorý je určený na financovanie komerčných realít. Viac ako 60 % bánk podľa prieskumu očakáva, že kvalita úverov na komerčné nehnuteľnosti sa v nasledujúcom období ešte o mnoho viac zhorší. Podľa EBA je situácia na tomto trhu porovnateľná s obdobím veľkej finančnej krízy v roku 2008. Banky dnes nechcú niesť riziko, ktoré predstavujú úvery na komerčné reality.

Oblasť komerčných nehnuteľností utrpela výrazne straty už v období pandémie. Obchodné a kancelárske priestory zostali prázdne v dôsledku zavedenia protipandemických opatrení. Obchodníci zatvárali svoje prevádzky, zamestnanci sa presunuli z kancelárií do homeofficov. Cena týchto nehnuteľností začala strmo klesať, ako priamy dôsledok poklesu dopytu.

Developeri, ktorí si od bánk požičali na financovanie výstavby komerčných realít sa dostali do vážnych problémov. Záujem o ich projekty výrazne opadol. To automaticky stlačilo predajné ceny nižšie, čím poklesla aj ziskovosť investorov. Keď v roku 2022 dosahovala inflácia rekordné úrovne, ECB spustila cyklus agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb. Investori, ktorí financovali komerčné nehnuteľnosti formou úveru, sa dnes dostávajú do obrovských problémov pri končiacej fixácií výhodnej úrokovej sadzby z minulých rokov.

Problém však nie je len v tom, že sa developerom predražujú pôžičky. Ceny komerčných budov  navyše prudko poklesli. Kombinácia toho, že cena financovania vzrastie a hodnota investície poklesne, je dokonalým receptom na kolaps investora. Ak vlna takýchto dlžníkov zaplaví akúkoľvek banku, šance na jej záchranu budú minimálne.

Európska centrálna banka v novembri uviedla, že potápajúci sa sektor komerčných nehnuteľností v krajinách eurozóny, môže mať ťažkosti ešte niekoľko ďalších rokov, ako informovala agentúra Reuters. Táto oblasť momentálne predstavuje tikajúcu bombu, ktorá dokáže zrútiť viaceré inštitúcie akými sú banky, poisťovne, investičné fondy a má  dokonca schopnosť otriasť aj celým finančným systémom.

„Aj keď portfólio bánk v oblasti komerčných realít je do veľkej miery limitované, čo znamená, že tento sektor by sám osebe nemal predstavovať systémové riziko, jeho problémy by v prípade väčšieho stresu na trhu mohli situáciu významne zhoršiť,“ ECB to uviedla v správe Financial Stability Review.

Na decembrovom zasadnutí Rady guvernérov ECB, centrálni bankári rozhodli, že úrokové sadzby zostanú už po druhýkrát nezmenené na úrovni 4,5- 4,75 %, ktorá predstavuje pre krajiny menovej únie historické maximum. ECB znova zopakovala, že úrokové sadzby zostanú na „dostatočne reštriktívnej úrovni tak dlho, ako to bude potrebné.“ Pričom úvahy o akomkoľvek znížení úrokov ešte nie sú vôbec aktuálne. „Mali by sme znížiť svoju ostražitosť? Túto otázku si kladieme. Nie, v žiadnom prípade by sme nemali znižovať svoju ostražitosť,” povedala Christine Lagardová, šéfka ECB. Tvorcovia menovej politiky „vôbec nediskutovali o znížení sadzieb, nebola žiadna diskusia, žiadna debata o tejto otázke,” dodala.

Investori, ktorí si na komerčné reality požičali v minulosti budú musieť refixovať svoje úvery. Ich splátky extrémne vrastú a rovnako stúpne aj objem kapitálu, ktorý majú banky naviazané na tento v súčasnosti mimoriadne rizikový sektor.

„Táto úverová kniha obsahuje značné slabé miesta, najmä ak vezmeme do úvahy, že sa očakáva, že vyššie náklady na financovanie a znížená ziskovosť budú pretrvávať niekoľko rokov,“ uviedla ECB.

Prísne úverové podmienky zmáhajú domácnosti aj firmy. Avšak, niektoré odvetvia pohcujú taký obrovský kapitál, že ich problémy dokážu otriasť celým finančným systémom. Rovnako, ako v roku 2008 je najväčším rizikom pre banky sektor realít.

 

 

Upozornenie: Video alebo článok nie je finančnou radou alebo odporúčaním. Je to náš názor na veci okolo nás. Náš názor na peniaze, banky, zlato, akcie a iné finančné témy je výsledkom dlhodobého vzdelania a skúsenosti, ale nie sme najmúdrejší na svete a nepoznáme budúcnosť. Preto prosíme použite pri každej informácií alebo názore, ktoré získate z médií, zdravý sedliacky rozum a zvážte, či sú tieto informácie vhodné pre vás. Ak si nie ste istí, poraďte sa s viacerými odborníkmi z rôznych oblastí financií, rovnako sú naši zamestnanci v pre poradenstvo k dispozícií pre vás.

Každé investovanie alebo nákup investičného zlata a striebra je rizikové a ceny zlata a striebra môžu aj klesať. Aj keď nákup investičného zlata a striebra by nemala byť v prvom rade investícia za účelom zisku.

autor článku

Nikola Litvinová

Tím Goldsafe - naši spolupracovníci Vám prinášajú aktuálne témy z oblasti drahých kovov, fungovania peňazí, bankovníctva a iných tém z oblasti ekonomiky, ktoré s drahými kovmi a majetkom súvisia. Prinášame aj potrehy a zaujimavosti, ktoré sú časťou ekonómov považované za kontroverzné a o ktorých sa málo hovorí. 

Aktualizujeme ceny